Klawiatura gregoriańska

Maszyna do pisania

Dawno, dawno temu czechosłowacka informatyka stanęła na rozdrożu. Wroga, amerykańska opcja nie pomyślała bowiem o klawiaturach obsługujących znaki inne, niż angielskie. Krążki, haczyki i kreski nie miały prawa istnieć w cyfrowej rzeczywistości. Dziesiątki naukowców debatowały tygodniami nad rozwiązaniem kryzysu, aż w końcu na horyzoncie pojawił się pewien pomysł. Otóż jakaś tęga głowa wymyśliła, że za wpisywanie czeskich znaków narodowych odpowiedzialny będzie skrót klawiaturowy ALT+cyfra. Entuzjazm przysłonił chyba jednak zdrowy rozsądek. Przeciętny Polak chcący wystukać na klawiaturze literę "ą", wciska po prostu ALT-a. Szybkie i logiczne, nieprawdaż? Przeciętny Czech literę "á" wprowadza kombinacją ALT-8... A gdy zachce mu się użyć wielkiej litery, lub też spółgłosek ť i ď – traci cenny czas na dodatkowe ruchy na klawiaturze (nawet nie pytajcie, jak to się wpisuje).

Tak czy inaczej postanowiłem zaszczepić na czeski grunt polski pomysł na layout klawiatury. Przenosi on czeskie litery z cyfr na łacińskie literowe odpowiedniki. I w ten sposób ALT+y daje ý, ALT+a daje á etc. Wyjątkami są litery ě (ALT-j) oraz ů (ALT-ZERO). I to wszystko. Nie można było tak od razu?

Wady i zalety rozwiązania

Oczywistą niedogodność tego typu layoutu stanowi problem z bindowaniem liter ě oraz ů, których naturalny łacińskie odpowiedniki zostały zajęte przez é i ú (podobnie, jak w polskiej klawiaturze nie ma miejsca na ź). Jest to jednak niska cena za wygodę związaną z brakiem konieczności uczenia się na pamięć układu klawiszy. Wielkie litery uzyskujemy standardowo SHIFTEM, co w przypadku klasycznego layoutu wcale nie jest takie oczywiste.

Instalacja

Mój układ klawiatury, nieskromnie nazwany gregoriańskim, działa na pewno pod Windows Vista, zarówno 32-bit, jak i 64-bit (w XP prawdopodobnie też). Jego instalacja jest bajecznie prosta, wystarczy ściągnąć (przejdź do strony pobierania) i rozpakować plik .zip, a następnie uruchomić setup.exe. Aby przełączyć klawiaturę na czeską trzeba kliknąć na ikonkę PL u dołu ekranu, wybrać język czeski, następnie kliknąć ikonkę klawiatury i wybrać układ gregoriański. Tadam!